Incognito İzahnamesi: Kripto-ağlar için Gizli Mod

Giriş: Merkezsiz Gizli Para Platformu

Günümüzde herhangi birisi BTC, ETH ve diğer binlerce kriptoparayı herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan bir başkasına gönderebilir [Nakamoto, 2008; Buterin et al., 2014]. Gizliliğe önem verenler için ise bu kriptoparalar büyük bir ikilem ile beraber geliyor. İşlemlerin (transactions) miktarları, gönderici ve alıcılarının sanal kimlikleri kamuya açık olarak kaydediliyor. Biz kuvvetle inanıyoruz ki seçenek verildiği takdirde çok az insan kripto mali durumunu gönüllü bir şekilde başkalarına açık etmek isteyecektir.

Kripto-ağların özünde var olan gizlilik eksikliği bugün bütün kripto evrenine karşı gerçek ve güncel bir tehdittir.

Monero, Zcash, Grin ve Beam gibi mevcut çözümler gizliliğe odaklanan ve sırasıyla CryptoNote [Van Saberhagen, 2013], Zerocash [Sasson et al., 2014], ve Mimblewimble [Jedusor, 2016] tabanlı kendi kripto paralarını çıkardı.

Incognito ise “insanlar gizlilik imkânı sunan yeni bir kripto para istemiyor” ön kabulüyle farklı bir yaklaşım izliyor. Aslında onların istedikleri mevcut kripto paralar için gizlilik: herhangi bir kripto para için gizli modu.

Incognito, kullanıcıların kendi favori kriptoparaları ile gizli paralar arasında seçim zorunluluğunda kalmaması için tasarlandı. Kullanıcılar her ikisine de sahip olabilirler. Bir yandan istedikleri kriptoparayı elinde tutarken, diğer yandan onları gizlilik içerisinde istedikleri zaman kullanabilirler. Gizlilik yaygın, kapsayıcı ve erişilebilir olmalıdır.

figure%201

Figure 1. Bir gizlilik merkezi olarak Incognito. BTC ve ETH kriptoparaların gizli veya tekrar şeffaf olmasını sağlayan gizleme ve gösterme süreçleri sayesinde diğer kriptoağlar ile ortak çalışabilmektedir.

İlk olarak, BTC, ETH ve USDT gibi herhangi bir kripto parayı gizlemek için bir çözüm önerdik. Sonuç olarak, şu anda herhangi bir kripto para gizli paraya dönüştürülebilir. Hem gizleme (shielding) hem gösterme (unshielding) süreci merkezsiz (decentralized) güven gerektirmeyen yediemin grubu tarafından yerine getirilmektedir. Kripto para bir kez gizlendikten sonra bütün işlemler (transactions) artık görünülmez ve takip edilemez olur. Gizliliği sağlamak için linkable ring signature scheme , homomorphic commitment scheme ve zero-knowledge range proofs teknolojilerini kullandık.

İkinci olarak, gizlilik odaklı bir kripto ağı ölçeklenebilir yapmak için gizli işlemler üzerinde yatay bölümleme (sharding) ve proof-of-stake , pBFT ve BLS tabanlı yeni bir konsensus içeren bir çözüm sunduk. Sonuç olarak, işlem verimliliği (transaction throughput) yatay bölüm sayısıyla doğru orantılı olarak ölçeklenebilmiştir.

Mevcut durumda, 8 aktif yatay bölüm var iken Incognito 100 TPS (saniyedeki işlem) ile çalışabilmektedir. Ve 64 yatay bölümün tamamının aktifleştirildiği durumda Incognito 800 TPS ile çalışabilmektedir – genellikle 10 TPS’ten daha düşük sayılarda çalışabilen diğer gizli blokzincirlerin kapasitesinden önemli ölçüde yüksek bir sayı.

Incognito, gizliliği koruyan ve yüksek performans sunan bir kripto ağı olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto ağlara gizli mod sunan ana ağını (mainnet) Kasım 2019’da başlattı. Şubat 2020 itibariyle, Incognito 1000’den fazla geçerleyici (validator) ile güçlendirilen 8 yatay bölüme sahiptir ve 1,4 milyon dolardan fazla değerdeki kripto işlemini -BTC, ETH ve USDT gibi 74 farklı parayla- gizlilikle gerçekleştirmiştir.

Not: Çevirisi tamamlanan başlıklar Türkçeleştirilecektir.

Shielding Cryptocurrencies: Turning Any Cryptocurrency Into a Privacy Coin ▸

Trustless Custodians: A Decentralized Approach to Cryptocurrency Custodianship ▸

Sending Cryptocurrencies Confidentially: Ring Signature, Homomorphic Commitment, and Zero-Knowledge Range Proofs ▸

Privacy at Scale with Sharding ▸

Consensus: A Combination of PoS, pBFT, and BLS ▸

Incognito Software Stack: Navigating the Incognito Source Code ▸

Incognito Performance ▸

Network Incentive: Privacy (PRV) ▸

User-Created Privacy Coins ▸

Use Cases: Privacy Stablecoins, Privacy DEX, Confidential Crypto Payroll, and more ▸

Future Work: Smart Contracts, Confidential Assets, Confidential IP, and more ▸

Conclusions, Acknowledgments, and References ▸

Orijinal metne buradan ulaşabilirsiniz

2 Likes